Tez Yazdırma Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Tez yazım süreçleri yeterli tecrübesi olmayan ve gereken desteği alaman öğrenciler için oldukça zor bir süreç olabilmektedir. Bu zor süreçte bizimle iletişim kurup yardım talep edebileceğiniz gibi sizler için hazırladığımız yönlendirici yazıları okuyarak da bu süreci biraz daha kolay bir hale getirebilmeniz mümkündür. “Tez Yazdırma Sürecinde Bilmeniz Gerekenler” adlı bu yazıyla birlikte siz değerli öğrencilerin işine yarayacak 5 önemli ipucuyla karşınıza çıkmaktayız. 

TEZ YAZDIRMA SÜRECİNDE ÖNEMLI MADDELER:

1. “Yanlışlar Başlangıçlarla İlgilidir” Doğru Konu Seçimi Oldukça Önemlidir

Tez yazım sürecinde önemi en çok atlanan hususlardan biri tez konu seçimidir. Genelde bu aşamada titiz davranmayan öğrenciler bu hatalarının telafisi için oldukça ağır bedeller ödeyebilmektedir. Peki doğru konu seçimimden kastedilen nedir?

2. Taslağı En Baştan Oturtmanız Gerekmektedir

Yine öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan biri tez yazım sürecinin başında bir taslak hazırlamamalırıdır. Bilimsel bir eser yazma sürecinde elbetteki değişiklikler olacaktır. Sonuç olarak konuya hakim oldukça tezinizle ilgili önemli değişiklikler yapabilirsiniz. Fakat bu durum en başta bir taslak oluşturmanıza engel olmamalıdır. Taslak hazırlayarak tez formatınızı en baştan oturtmanızı sağlayacağı gibi nereden başlayacağınız konusunda sizi sistematik bir sürece dahil edecektir.

3. Kaynak Taramasını Ertelememelisiniz

Tez yazımı sürecinde üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri de kaynak taramasıdır. Bilhassa ilk iki aylık süreçte hergün okuma yapmanız gerekmektedir. Kaynak Taraması için faydalanabileceğiniz siteleri aşağıda bulabilirsiniz.

4. Danışman Hocanızla İrtibatı Kesmeyin

Yine tez yazım sürecinde öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan biri danışman hocalarıyla sürekli irtibata girmeyek tezlerinin son aşamasına kadar hocalarına ilerleme göndermemeleridir. Tezinizin en az 20 sayfasında bir hocanızın görüşlerini almanız oldukça önemlidir. Aksi durumda savunmanıza günler kala büyük sürprizlerle karşılaşabilrisiniz.

5. Savunmaya Hazır Olun

Tez savunmanız en yaz tez yazım kadar önemlidir. Savunmada bulunan jüri üyelerini etkileyebilmeniz için sadece yazdığınız içerik yeterli olmayacaktır. Bu sebeple savunmanıza iyi hazırlanmanız gerektiği gibi basit ve anlaşılır bir sunum hazırlamanızında faydanıza olacağını unutmayın.

Tüm bunların dışında tez yazdırma hizmeti almak için tıklayın.

Hemen Ara