Tez Hazırlama Aşamaları

Yüksek Lisans ve Doktora Programlarından mezun olarak akademik kariyerlerine devam etmek isteyen öğrencilerin tez yazması gerekmektedir.  Bahsi geçen gereklilik karşısında zorlanan öğrenciler “Tez Hazırlama Aşamaları” araştırmaları yapmaktadır. Metod Akademi olarak bu yazıyla birlikte  “Tez Hazırlama Aşamaları” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Tez Hazırlama Aşamaları Nelerdir?

Metod Akademi olarak siz değerli öğrencilere “Tez Hazırlama Aşamaları”  konusunda işine yarayacağımızı düşündüğümüz her püf noktaya değineceğiz. Bu yazıda yer alan bilgilerin özellikle tez aşamasına bir türlü nereden başlayacağını bilmeyen öğrenciler için oldukça fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.

1. Aşama: Tez Konusunu Belirleme

“Tez Hazırlama Aşamaları” kapsamında tez konusu belirleme, tez sürecinin en önemli aşamalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahsi geçen aşamada konuya hakimiyet düzeyiniz önemlidir. Buna doğrultuda dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda gösterilmektedir.

Tez Hazırlama Aşamaları
Tez Hazırlama Aşamaları

2. Aşama: Taslak

  1. aşamanın ardından tezinizin taslağını meydana getirmeniz gerekmektedir. Çalışmalar genel olarak bulgular kısmı var ise 4 bölümden ya da bazı üniversitelere göre Giriş, Genel Bilgiler, Araştırma ve Sonuç olarak ayrım sağlamaktadır. Bu yalnızca tez yazım kılavuzunda yer alan maddelere göre oluşturulmaktadır.

Genel bilgiler kısmı için oluşturulacak içindekiler kısmı, konudan sapmadan araştırma yapılarak ve belirlenecek başlıkların kaynak yeterliliği göz önünde bulundurularak ana başlık, alt başlı şeklinde başlıklar oluşturulur. Tez taslağı oluştururken en çok dikkat edilmesi gereken nokta genel bilgiler bölümüdür. Kavramsal çerçevenin taslağının baştan belirlenmesi sizi kaynak okuması yapma aşamasında doğru yönlendirecek dolayısıyla zamanınızı boşa harcamanın önüne geçecektir.

3. Aşama: Kaynak Taraması

“Tez Hazırlama Aşamaları” kapsamında en mühim ve en zor aşamalardan biri kaynak taraması ve  taranan kaynakları bir bütün haline getirmektir. Unutulmamalıdır ki kaynak taraması yaptıktan sonra en zor kısım bunları bütün haline getirilerek yazıya aktarmaktır. Kaynak taraması yapabileceğiniz bazı siteleri aşağıda paylaşıyoruz.

4. Aşama :Format

Her üniversitenin farklı kuralları içeren tez yazım kılavuzları bulunmaktadır. Tezlerin üniversitelerin hazırlamış olduğu tez yazım kılavuzlarına göre hazırlanması zorunludur. İnternette karşılaşacağınız tez yazım kılavuzu örneklerini dikkate almamanız gerekmektedir. Sizin için doğru olan tez yazım kılavuzu enstitünüzün paylaştığı kılavuzdur.

5. Aşama: Benzerlik Oranı Kontrolü

Tezinizi hazırladınız, akademik dil uygunluğu, tez yazım kılavuzuna göre doğru biçimlendirme ve başarılı bir araştırma ile sonuçlandırdınız. Ancak turnitin raporuna çalışmanız sokulduğunda yüksek çıktı. Bu durumu önlemek için ne yapılmalı? Öncelikle yüksek lisans tezi benzerlik oranı %20’nin altında olma zorunluğuğu YÖK tarafından belirlenmiştir. Tezsiz yüksek lisans oranı ise %35’lere kadar çıkmakta ve üniversiteler göre farklılık gösterebilmektedir. Bu oranlara dikkat etmeyen öğrenciler tez savunmasına giremeyecek ve vakit kaybı yaşayacaklardır. Bu durumu önleyebilmek için; Kaynak araştırması yapılan çalışmalarda detaylı okuyup anlam bütünlüğünü bozmadan kendi cümleleriniz doğrultusunda yazıya aktarmak ve kaynağı o şekilde belirtmek gerekir. Ortalama 3 kelimenin yan yana gelmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde direkt intihale girmektedir.

Tez yazdırma ve tez danışmanlık sayfalarımızı ziyaret ederek detaylı bilgiyi edinebilirsiniz.

İçerik gizle

Hemen Ara