7 Ücretsiz İntihal Programı

Tezlerin yapısında devamlılık ve daha evvel gerçekleştirilen çalışmalardan haberdar olunması gereksinimi bulunmaktadır. Yazılan tüm tezler daha önceleri yazılmış tezlerden beslenmektedir. Yazılan tezlerin yayın içerisinde aktarımında birtakım kurallara uyulması, faydalanan referansların yine belirli kurallar ışığında gösterilmesi zorunludur. Tezlerde kasıtlı şekilde veya farkında olmadan gerçekleştirilen hatalar çalışmanın saygınlığına zarar vermenin yanında çalışma konusunun dahil olduğu alanı da olumsuz etkilemektedir. Bilimsel etkileşim oluşumunda genellikle “etik dışı” şeklinde ifade edilen bu davranışlar kapsamına “sahtecilik”, “intihal”, “uydurmacılık” ve “tekrarlanan yayın yapma” ve bunun gibi istenmeyen uygulamalar girmektedir. Bu kuramlar içerisinde sürekli olarak karşılaşılan intihal yalnızca akademik alanlardan ziyade sanat ve edebiyat camiasının da karşılaştığı bir problemdir. Bilimsel bir çalışmanın etik olarak kaliteli bir araştırma olarak kabul edilebilmesi için yazma sürecinde belirlenmiş kurallara uyulması ve bilimsel değerlere bağlı olunması gereksinimi esastır

İntihal farklı bireylerin yazdığı eserlerden cümleleri, paragrafları ve hatta bölümleri kendisi yazmış gibi direkt kopyalama ya da başka insanların ortaya attığı tezleri üstlenip farklı biçimde sunmak olarak tanımlanmaktadır. İntihal, bilimsel yanıltma (scientific misconduct) başlığı altında gruplanan üç öge içinde ifade edilmektedir. Bahsi geçen ögeler şu şekildedir:

  • Bilimsel Korsanlık: Başka araştırmalardaki verilerin araştırmacının izni olmadan alınması.
  • İntihal: Başkalarının fikir, yazı ve çalışmalarını çalarak, aldığı kişilere gereken şekilde atıf yapmadan kendisinin gibi göstermek.
  • Saptırma: Verilerin saptırılması veya var olmayan bilgilerin/verilerin yoktan var edilmesidir.

 

7-ucretsız-ıntıhal-analız-aracı-nedır
 

 

7 Ücretsiz İntihal programı

 

1- Quetext

Quetext, hem şu anki makalede hem de gelecekteki çalışmalarda yazınızı geliştirmeye yardımcı olacak bir dizi araç sunar. Ayrıca, gönderdiğiniz metnin geniş bir kaynak dizisinde herhangi bir yerde bulunup bulunmadığını hızlı bir şekilde belirlemek için tescilli intihal tespit yazılımı kullanır.

 

2- Copyscape

Özellikle öğrenciler düşünülerek tasarlanmıştır. Copyscape, ileri düzeydeki intihal hatalarını kontrol etmek için sağlam bir kaynaktır. Gelişmiş filtreleri, belirli intihal kusurlarını tespit etmenize olanak tanır.

 

3. Plagium

Plagium, tarayıcı tabanlı basit bir arayüzüne sahip intihal tarama yazılımıdır. Tesadüfi intihal örnekleri için metinleri, URL’leri veya dosyaları kendi özel eklenti merkezli arama araçlarıyla işleyerek hızlı bir şekilde analiz etmenizi sağlar.

 

4. PlagScan

PlagScan, teknik olarak ücretsiz olmasa da 2.000 kelimelik bir deneme sürümü sunar. Böylece bir veya daha fazla kısa belgeyi, kelime veya sayfa odaklı bir plan satın almadan önce kontrol edebilirsiniz.

 

5. CopyLeaks

Copyleaks, hemen hemen her platformdan belge yüklemenize ve her ay on sayfayı ücretsiz olarak denetlemenize imkan sağlar. Taranmış fiziksel kopyaları kontrol etme yeteneğine sahiptir.

 

6. Plagramme

Plagramme, makalenizde veya diğer içeriğinizde herhangi bir intihal hatası olup olmadığını belirlemek için milyonlarca makale içeren bir veritabanı kullanır.

 

7. EasyBib

EasyBib’in tekrar okuma motoru, dil bilgisini ve genel yazınızı iyileştirmek için önerilerde bulunur, böylece dil bilgisi ve intihal hatalarını hızlı bir şekilde bulmanıza ve düzeltmenize izin verir.

İçerik gizle

Hemen Ara